Μαζεύει κούπες ο πρώην τεχνικός του ΠΑΟΚ Άμπελ Φερέιρα - Πήρε και το Σούπερ Καπ
twitter@Palmeiras

Σε συναρπαστικό τελικό η Παλμέιρας νίκησε 4-3 τη Φλαμένγκο και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Βραζιλίας.

Η Παλμέιρας ήταν η απόλυτη θριαμβεύτρια στον τελικό του βραζιλιάνικου Super Cup (Supercopa de Brazil) που διεξήχθη στο «Estádio Nacional Mané Garrincha» της Μπραζίλια, επικρατώντας της Φλαμένγκο με 4-3 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, γεμάτο ένταση που κίθηκε στις λεπτομέρειες...

Η «Φλα» προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα στο 26’, όμως η Παλμέιρας του πρώην προπονητή του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα «γύρισε» το σκορ πριν το ημίχρονο με τους Ραφαέλ Βέιγκα (38’) και Γκαμπριέλ Μενίνο (45’+4’).

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε ακόμη πιο ξέφρενο ρυθμό, με την Παλμέιρας να ισοφαρίζεται δύο φορές από τα τέρματα των Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα (51’) και Πέδρο (61’), αλλά να φτάνει εντέλει στη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου, με άλλο ένα «ζευγάρι» από γκολ των Βέιγκα (58’ πέναλτι) και Μενίνο (74’).

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμπέλ Φερέιρα αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, αλλά αυτό ουδόλως τον... πείραξε απ’ την στιγμή που η ομάδα του έφτασε σε ακόμα έναν τίτλο.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!