Copa del Rey: Δύσκολα στα ημιτελικά η Μπαρτσελόνα

Copa del Rey: Στα ημιτελικά του θεσμού η Μπαρτσελόνα μετά το 1-0 επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ – Σκόρερ ο Ντεμπελέ.

Δυσκολεύτηκε μεν, πήρε την πρόκριση δε. Οπότε τέλος καλό όλα καλά για την Μπαρτσελόνα, που επιβλήθηκε 1-0 της φορμαρισμένης Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νου». Φτάνοντας έτσι στα ημιτελικά του θεσμού και θέλοντας να το πάει μέχρι τέλους.

Με το αποτέλεσμα αυτό η πρωτοπόρος του Ισπανικού Πρωταθλήματος «έσπασε» το αήττητο σερί 9 αγώνων που είχαν οι Βάσκοι! Βασικός υπεύθυνος ο Ντεμπελέ, ο οποίος στο 52ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Τη στιγμή μάλιστα που η Σοδιεδάδ έπαιζε με δέκα από το 40’ λόγω αποβολής του Μέντεθ για αντιαθλητική ενέργεια πάνω στον Μπούσκετς.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως είχαν τις δικές τους μεγάλες ευκαιρίες. Αποκορύφωμα το δοκάρι του Μαρίν στο 30’ και την εξ επαφής μεγάλη φάση του Σόρλοτ στο 59’. Ακόμη και στα τελευταία λεπτά, δύο φορές χρειάστηκε ο Τερ Στένγκεν για να κρατήσει το 1-0.

Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα