Ligue 1: Νέα νίκη και τρίτη θέση η Μαρσέιγ

Ligue 1: Η Μαρσέιγ νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Μονπελιέ.

Όπως ακριβώς έκλεισε το 2022, έτσι μπήκε και στο 2023 η Μαρσέιγ. Μετά το επιβλητικό 6-1 επί της Τουλούζ στις 29/12, η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ πέρασε και το εμπόδιο της Μονπελιέ με 2-1 κι εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1 (προκριματικοί Champions League), μετά από 17 αγωνιστικές.

Ο αγώνας στο «Σταντ ντε λα Μοσόν» κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με το συγκρότημα της Μασσαλίας να προηγείται με το... καλησπέρα (47΄ Ταβάρες) και στο 61΄ με το αυτογκόλ του Εστεβέ να απλοποεί τα πράγματα.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του λιμανιού θα έφτανε σε μία άνετη νίκη, η αποβολή του Νούνο Ταβάρες στο 86΄ (αντιαθλητικό παίξιμο) και η ανόητη ενέργεια του γκολκίπερ Πάου Λόπεθ στο 90΄ να κάνει πέναλτι στον Μπουκέ, μετά από άστοχη έξοδο, έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση στις καθυστερήσεις.

Ο Ταβανιέ με πέναλτι μείωσε σε 2-1 στο 90΄+1, αλλά στα επόμενα 4 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο δεν απειλήθηκε ξανά η εστία του Ισπανού πορτιέρε.

Η σημερινή ήταν η 4η σερί νίκη για τη Μαρσέιγ, ενώ για πέμπτο ματς διατήρησε το αήττητο (0-1-4).

Λανς-Παρί Σεν Ζερμέν  3-1

(5΄ Φρανκόφσκι, 28΄ Οπεντά, 48΄ Κλοντ-Μορίς - 8΄ Εκιτικέ)

Στρασμπούρ-Τρουά      2-3

(41΄ Ντιαλό, 54΄ Ντουκουρέ - 16΄ Ριπάρ, 20΄ Ρόνι Λόπες, 78΄ Σαβαρελερέν)

Λιλ-Ρεμς              1-1

(32΄ Ντέιβιντ - 78΄ Καγιούστε)

Μονπελιέ-Μαρσέιγ      1-2

(90΄+1πεν. Σαβανιέ - 47΄ Ταβάρες, 61΄αυτ. Εστεβέ)

Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης