Ligue 1: Λύτρωση με Εμπαπέ στο 95' η Παρί Σεν Ζερμέν - Αποβλήθηκε για «θέατρο» ο Νεϊμάρ!
twitter/@PSG_inside

Η Παρί Σεν Ζερμέν λύγισε με 2-1 τη Στρασμπούργκ με γκολ του Εμπαπέ. Με δέκα οι πρωταθλητές, λόγω αποβολής του Νεϊμάρ.

Παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 64ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Νεϊμάρ για θέατρο (μέσα σε 3 λεπτά ο Βραζιλιάνος άσος είδε δύο κίτρινες κάρτες), η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη επί της Στρασμπούρ στο «Παρκ ντε Πρενς» με 2-1 και να μπει με το δεξί μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω του Μουντιάλ.

Man of the match για τους πρωτοπόρους της Ligue 1 ήταν ο Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος κατέφερε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να σκοράρει με πέναλτι και να χαρίσει στους γηπεδούχους το «τρίποντο» που τους έστειλε προσωρινά στο +8 από τη δεύτερη Λανς.

Ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ από ασίστ του Νεϊμάρ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά με δικό του αυτογκόλ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια στο δεύτερο μέρος.

Με πρωταγωνιστές τους Αντουάν Λακαζέτ (γκολ και ασίστ) και Μαξένς Κακερέ (γκολ και ασίστ), η Λιόν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπρεστ με το επιβλητικό 4-2, αποτέλεσμα που την έφερε έξι βαθμούς πίσω από την 5η θέση (Μονακό) και τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της επόμενης περιόδου.