Premier League Σκωτίας: Η Σέλτικ του Γιακουμάκη επέστρεψε στο +9 με «τεσσάρα»

Χωρίς ανάσα συνεχίζεται η Premiership της Σκωτίας, καθώς ξεκίνησε χθες κι ολοκληρώθηκε σήμερα (24/12) η 18η αγωνιστική.

Χθες η Ρέιντζερς είχε περάσει νικηφόρα από την έδρα της Ρος Κάουντι (1-0) μειώνοντας στη διαφορά από την πρωτοπόρο Σέλτικ στους 6 βαθμούς.

Πρόσκαιρα όπως αποδείχθηκε, αφού σήμερα οι «Καθολικοί» συνέτριψαν με 4-1 τη Σεντ Τζόνστον στο «Σέλτικ Παρκ» κι επανάφεραν τη διαφορά από την «αιώνια» αντίπαλό τους στους 9 βαθμούς.

Πρωταγωνιστές της Σέλτικ οι δύο Ιάπωνες άσοι της. Ο Ρέο Χατάτε άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό κι έγραψε το 4-0 στο 52ο λεπτό, ενώ ενδιάμεσα είχε... φροντίσει ο συμπατριώτης του, Κιόγκο Φουρουχάσι, ο οποίος πέτυχε άλλα δύο γκολ (18΄, 40΄).

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατόρθωσαν ήταν να μειώσουν με τον Ντρέι Ράιτ, στο 66΄. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή του Φουρουχάσι, στο 68ο λεπτό.