Κηφισιά-ΑΕΚ 0-2: «Καθάρισε» την πρόκριση από το ημίχρονο (photos+videos)
Eurokinissi

Κηφισιά-ΑΕΚ: Το πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκανε η Ένωση, επικρατώντας 2-0 της ομάδας των βορείων προαστίων, στην Ριζούπολη.

Θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας «έκλεισε», σε μεγάλο βαθμό, η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Κηφισιάς στην Ριζούπολη, με αποτέλεσμα η ρεβάνς στην «Αγιά Σοφιά», στις αρχές του Ιανουαρίου, να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία.

Ο Λιβάι Γκαρσία ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 34’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τόμας Φαν Βέερτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0, που δίνει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στο «συγκρότημα» του Ματίας Αλμέιδα.

Χωρίς «φόβο» η Κηφισιά

Αρκετά ανοικτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, τη στιγμή που η Κηφισιά δεν έδειξε διάθεση να μείνει πίσω και αναζήτησε τους διαδρόμους προς την εστία του Στάνκοβιτς.

Η πρώτη απειλή στον αγώνα ήταν για την Ένωση, μια και στο 10’ ο Μουκουντί έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος έκανε το πλασέ, όμως, κανένας δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας.

Η «απάντηση» των τυπικά γηπεδούχων ήρθε στο 18’ όπου το «συγκρότημα» του Γιώργου Πετράκη έχασε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κουιρουκίδης βρέθηκε σε θέση βολής, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, ο Τετέι πήρε το «ριμπάουντ», έδωσε στον Ταλάλ, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στον Χατζισαφί.

Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και η υπεροχή της έφερε «καρπούς» στο 34ο λεπτό. Ο Σιντιμπέ βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος βρέθηκε εκτός περιοχής, έκανε τη σέντρα σουτ και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, γράφοντας το 1-0 για τον «Δικέφαλο».

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει και απείλησε στο 37’ και πάλι με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Μαζουλουξής έδιωξε τη μπάλα, στην συνέχεια βρήκε τα πόδια του Αραούχο και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Από τα 11 βήματα, ο Τόμας Φαν Βέερτ δεν έκανε λάθος και «έγραψε» το 2-0.

Τυπική διαδικασία το δεύτερο ημίχρονο

Η εξέλιξη αυτή είχε ως αποτέλεσμα να αποκτήσει τυπικό χαρακτήρα η συνέχεια του αγώνα, αλλά και γενικότερα του ζευγαριού. Για την πρόκριση δεν τίθεται πλέον λόγος και αυτό ήταν κάτι που χρειαζόταν η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα για να επικεντρωθεί στους πολύ πιο δύσκολους αγώνες της για τη Super League.

Έτσι η ΑΕΚ διαχειρίστηκε με το καλύτερο τρόπο και τις πολλές απουσίες που είχε, ενώ έκανε και συντήρηση δυνάμεων στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση μετά από απουσία περίπου ενός μήνα. Στο 78' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπαρμπόσα για μαρκάρισμα στον Γκαρσία.

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Aναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Παναγιώτου (90+2' Σμπώκος), Παπασάββας, Πέιος (81' Ιατρούδης), Ποζατζίδης (58' Νάα), Ταλάλ (81' Γκινη), Τετέι, Κουιρουκίδης (58' Καλλέργης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (66' Ρότα), Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου, Γιόνσον, Φράνσον (66' Φράνσον), Γκαρσία (88' Χριστόπουλος), Μάνταλος (81' Πινέδα), Αραούχο (88' Σκόνδρας), Φαν Βέερτ.