Bundesliga: Διέσυρε την Ουνιόν Βερολίνου η Λεβερκούζεν
Twitter/Leverkuzen

Τον διασυρμό με 5-0 γνώρισε η Ουνιόν Βερολίνου από τη Λεβερκούζεν για την 13η αγωνιστική της Bundesliga.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν το γεγονός ότι στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα με την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Αντίθετα αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα της Ουνιόν.

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να προφυλάσσουν τα νώτα τους και να ψάχνουν χωρίς επιτυχία το πρώτο γκολ που θα έκανε τη διαφορά. Αυτό επετεύχθη με τη σέντρα στο 2ο ημίχρονο από τον Ρόμπερτ Άντριχ και μετά ακολούθησε καταιγίδα.

Ο Μουσά Ντιαμπί με δύο γκολ σε δύο λεπτά, ο Άνταμ Χλόζεκ στο 68' και ο Μίτσελ Μπάκερ οκτώ λεπτά αργότερα διεύρυναν το σκορ και οδήγησαν την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο σε μεγάλη νίκη, η οποία αφήνει τους πρωτευουσιάνους στη 2η θέση, με την Μπάγερν να μένει επικεφαλής, ύστερα από τη σαββατιάτικη προσπέραση.