Serie A: Την έσωσε ο Ζιρού και δεύτερη η Μίλαν (Videos)

Serie A: Ένα γκολ του Ζιρού στο 89’ λύτρωσε τη Μίλαν που επικράτησε 2-1 της Σπέτσια και ανέβηκε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία.

Έτοιμη να «πυροβολήσει» τα πόδια της, λόγω ενός γκολ «δικού της παιδιού», ήταν η Μίλαν. Μέχρι να επέμβει ο Ζιρού και να της χαρίσει μια σημαντική νίκη, παρότι ήταν σε ματς που θεωρητικά ήταν εύκολο. Οι «ροσονέρι» φιλοξένησαν τη Σπέτσια για τη 13η αγωνιστική.

Στο 21ο λεπτό του ματς, ο Ερνάντες σκόραρε για το 1-0 από κοντά. Παρ’ όλα αυτά χρειάστηκαν να περάσουν πέντε λεπτά για να μετρήσει το τέρμα, μετά την εξέταση της φάσης απ’ το VAR για πιθανό οφσάιντ.

Η Σπέτσια στο 59’ ισοφάρισε το ματς με πανέμορφο γκολ του Ντάνιελ Μαλντίνι. Παίκτη που είναι δανεικός από τη Μίλαν και φυσικά πρόκειται για τον γιο του Πάολο Μαλντίνι. Με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Κι εκεί που η ισοπαλία πλησίαζε απειλητικά, ο Ολιβιέ Ζιρού ήρθε για να λυτρώσει τη Μίλαν. Στο 89’ ο Γάλλος πέτυχε το καθοριστικό γκολ νίκης των «ροσονέρι» με εκπληκτικό τελείωμα, απ’ αυτά που συνηθίζει. Στη συνέχεια αποβλήθηκε μάλιστα γιατί έβγαλε τη φανέλα του, αλλά είχε χαρίσει μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Με αυτό το ψυχοφθόρο 2-1, η Μίλαν ανέβηκε στους 29 βαθμούς, προσπερνώντας την Αταλάντα και είναι πλέον μόνη δεύτερη στο -6 απ’ την πρωτοπόρο Νάπολι. Η Σπέτσια έμεινε στους 9.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup