Bundesliga: Νίκη και τρίτη θέση για τη Φράιμπουργκ (video)

Η Φράιμπουργκ νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Σάλκε.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Κολωνία και τη Χοφενχάιμ, με τον οποίο έκλεισεε η αυλαία της 12ης ημέρας στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν από ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και το 1-1 έμεινε ως το τέλος, κάτι που δεν εξυπηρέτησε κανέναν μιας και αμφότεροι βρίσκονται στη μέση της κατάταξης.

Νωρίτερα, η ουραγός Σάλκε δεν κατάφερε να απειλήσει τη φιλόδοξη Φράιμπουργκ, που πέρασε με 2-0 από τη «VELTINS-Arena» του Γκελζενκίρχεν, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 7ο όμιλο του Europa League, που έχει αρκετές φιλοδοξίες στην Μπουντεσλίγκα, επέστρεψε στην τρίτη θέση αφήνοντας πίσω της ένα βαθμό την Ντόρτμουντ και απέχοντας αντίστοιχα -2 και -1 από την πρωτοπόρο Ουνιόν Βερολίνου και την Μπάγερν Μονάχου.

Και τα δύο γκολ της Φράιμπουργκ σημείωσε ο Βιντσέντζο Γκρίφο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το έκλεισε στο 61ο λεπτό από τα 11 βήματα.

Βίοι αντίθετοι, οι «Βασιλικοί Μπλε» έμειναν καθηλωμένοι στους 6 βαθμούς και την τελευταία θέση, με το μέλλον τους στην κατηγορία να προοιωνίζεται πολύ δύσκολο.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga και η βαθμολογία:

Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου      1-0

(85΄ Φίλκρουγκ)

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς              6-2

(5΄ Γκνάμπρι, 28΄ Μουσιάλα, 43΄πεν. Μανέ, 58΄ Γκορέτσκα, 79΄ Τελ, 86΄ Τσούπο-Μότινγκ - 45΄+ Βίντμερ, 82΄ Ινγκβαρτσεν)

Λειψία-Λεβερκούζεν                  2-0

(32΄ Ενκουνκού, 83΄ Βέρνερ)

Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ                4-0

(28΄, 58΄ Νμέτσα, 35΄ Μπάκου, 80΄ Βιντ)

Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ           2-1

(15΄ Γκιρασί, 90+1΄ Αντον - 4΄ Νιντερλέχνερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ντόρτμουντ    1-2

(26΄ Κάμαντα - 21΄ Μπραντ, 52΄ Μπέλιγχαμ)

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ         2-1

(79΄ Μπέρενς, 90+7΄ Ντοέκι - 33΄ Ελβέντι)

Super League, Βόλος - Πανσερραϊκός 1-0: Σημάδεψε… παραμονή από τα 11 βήματα
Βόλεϊ Γυναικών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός με επική επιστροφή επί του Ολυμπιακού!