Copa Libertadores: Το σήκωσε η Φλαμέγκο (video)
Twitter / mcortesdasilva8 / CRF

Η Φλαμένγκο επικράτησε 1-0 της Ατλέτικο Παραναένσε και πανηγύρισε για τρίτη φορά το Copa Libertadores.

Νέα κάτοχος του Copa Libertadores είναι πανηγυρικά η Φλαμένγκο. Ο Γκάμπριελ Μπαρμπόσα-γνωστός ως «Γκαμπιγκόλ»- σημείωσε το μοναδικό γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+4), καθώς η ομάδα του κέρδισε 1-0 την Ατλέτικο Παραναένσε, που αγωνιζόταν από το 43’ με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Πέντρο Ενρίκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα) για να σηκώσει το Κόπα Λιμπερταδόρες (Copa Libertadores) στον βραζιλιάνικο τελικό της διοργάνωσης στο Estadio Monumental, στον Ισημερινό.

Το γκολ του «Γκαμπιγκόλ» εξασφάλισε έναν τρίτο τίτλο Κόπα Λιμπερταδόρες για τον σύλλογο του Ρίο ντε Τζανέιρο, ο οποίος έχασε τον τελικό του 2021 από την Παλμέιρας, και παρόλο που κυριάρχησε στο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με μόνο ένα γκολ.

Η Φλαμένγκο, με τον πρώην σέντερ μπακ της Τσέλσι και της Βραζιλίας, Ντέιβιντ Λουίζ να κυριαρχεί στην άμυνά της, απόλαυσε το 73% της κατοχής και δημιούργησε 15 ευκαιρίες, καθώς κέρδισε το αντίστοιχο του Champions League της Νότιας Αμερικής.

Απογοητευμένος ήταν ο προπονητής της Ατλέτικο Παραναένσε Λουίς Φελίπε Σκολάρι, καθώς δεν μπόρεσε να βρει τρόπο επιστροφής στο δεύτερο ημίχρονο με τη Φλαμένγκο να κρατά τη νίκη. Ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας από την Κουριτίμπα σε τελικό μετά το 2005, από τη Σάο Πάολο.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν