Κύπελλο Ιταλίας: Σώθηκε η Σαμπντόρια μετά από 22 πέναλτι

Κύπελλο Ιταλίας: Γλίτωσε το κάζο η Σαμπντόρια στην διαδικασία των πέναλτι κόντρα στην Άσκολι – Προκρίσεις για Κρεμονέζε και Μπολόνια.

Ματσάρα για τους «32» του Κυπέλλου Ιταλίας, ανάμεσα στη Σαμπντόρια και την Άσκολι. Οι γηπεδούχοι γλίτωσαν τον αποκλεισμό-ντροπή στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου χρειάστηκαν 22 εκτελέσεις για να ανακουφιστεί τελικά η ομάδα απ’ τη Γένοβα.

Η ουραγός της Serie A προηγήθηκε με τον Βέρε στο 10΄, στο 33΄ η Άσκολι ισοφάρισε με τον Κολόκολο. Αποτέλεσμα που έστειλε το ζευγάρι στην παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Ντονάτι στο 110΄, αλλά στο 118΄ ο Καπούτο έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί όπου «μοιραίος» παίκτης για τους φιλοξενούμενους ήταν ο γκολκίπερ τους, Ενρίκο Γκουάρνα, ο οποίος δεν βρήκε δίχτυα στο 22ο πέναλτι. Κι έτσι με σκορ 9-8 στη διαδικασία, η Σαμπντόρια προκρίθηκε.

Νωρίτερα, η Κρεμονέζε επιβλήθηκε 4-2 στην παράταση της Μόντενα. Στο βραδινό ματς, η Μπολόνια επικράτησε 1-0 κόντρα στην Κάλιαρι και πήρε κι αυτή το εισιτήριο για τους «16».

Τα αποτελέσματα της φάσης των «32» και τα ζευγάρια των «16» στο Κύπελλο Ιταλίας έχουν ως εξής:

Τζένοα-ΣΠΑΛ 1-0

Τορίνο-Τσιταντέλα 4-0

Σπέτσια-Μπρέσια 3-1

Πάρμα-Μπάρι 1-0

Ουντινέζε-Μόντσα 2-3

Κρεμονέζε-Μόντενα 4-2 παρ. (κ.α. 2-2

Σαμπντόρια-Άσκολι 9-8 πεν. (κ.α. 1-1, παρ. 2-2)

Μπολόνια-Κάλιαρι 1-0