Eredivisie: Ασίστ, αλλά ήττα ο Χατζηδιάκος, 7άρα ο Άγιαξ, 6άρα η Αϊντχόφεν κόντρα στον Δουβίκα

Ο Άγιαξ διέλυσε 7-1 την Εξέλσιορ και η Αϊντχόφεν 6-1 την Ουτρέχτη. Νίκη για τη Φέγενορντ με 3-1 εναντίον της Άλκμααρ.

Η Εξέλσιορ πλήρωσε τα σπασμένα των δύο συντριβών που υπέστη τις δύο τελευταίες εβδομάδες ο Άγιαξ από τη Νάπολι στο Champions League. Ο "Αίας" συνέτριψε τους νεοφώτιστους με 7-1 στην έδρα του στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ολλανδικής Eredivisie και πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την ήττα της Αλκμάαρ.

Δύο γκολ σημείωσε ο Μπρόμπεϊ (44', 60') κι από ένα οι Σάντσες (15'), Μπερχούις (26'), Τάντιτς (65'), Μπερχβάιν (76') και Κούντους (82') για τον Άγιαξ, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ομογενή Νικόλα Αγραφιώτη.

Η Αϊντχόφεν διέλυσε 6-1 την Ουτρέχτη και ακολουθεί στη βαθμολογία. Ο Δουβίκας στο 46' πήρε τη θέση του Μπας Ντοστ με το σκορ στο 3-1. Η Φέγενορντ είναι τρίτη στη δυνατή μάχη που γίνεται. Ο Χατζηδιάκος έδωσε ασίστ για το 1-0 του Όντγκααρντ στο 26', αλλά η ομάδα του Ρότερνταμ αντεπιτέθηκε και νίκησε 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ολλανδικής Eredivisie έχουν ως εξής:

EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση