Serie A: Πάρτι της Λάτσιο στη Φλωρεντία, στο κόλπο για τον τίτλο! (video)

Serie A: Η Λάτσιο συνέτριψε εκτός έδρας με 4-0 τη Φιορεντίνα.

Ένα μήνα χωρίς να δεχτεί γκολ, έχοντας σημειώσει συνολικά 13 και με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, η Λάτσιο με το αποψινό 4-0 στο «Αρτέμιο Φράνκι» επί της Φιορεντίνα επιβεβαίωσε το «καλό φεγγάρι» που διανύει και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κορυφή (στο -3 από την πρωτοπόρο Νάπολι).

Η αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 9ης αγωνιστικής της Serie A κρίθηκε επί της ουσίας από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο το συγκρότημα του Μαουρίτσιο Σάρι σκόραρε δύο φορές, με τον Ιταλό μέσο Ματίας Τζακάνι να δίνει την ασίστ στον Βεσίνο για το πρώτο γκολ (11΄) και να «γράφει» ο ίδιος το 2-0 στο 25ο λεπτό.

Ο Λουίς Αλμπέρτο, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό αντί του Μάρκος Αντόνιο, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 από πάσα του Ιμόμπιλε, ο οποίος έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για τους «βιόλα» η σημερινή ήταν η δεύτερη σερί ήττα, μετά το εκτός έδρας 1-0 από την Αταλάντα στις 2/10.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ουντινέζε-Αταλάντα    2-2

(67΄ Ντεουλοφέου, 78΄ Πέρεθ - 36΄ Λούκμαν, 56΄ πεν. Μουριέλ)

Κρεμονέζε-Νάπολι      1-4

(47΄ Ντέσερς - 26΄ πεν. Πολιτάνο, 78΄ Σιμεόνε, 90΄+3 Λοσάνο, 90΄+5 Ολιβέρα)

Ρόμα-Λέτσε            2-1

(6΄ Σμόλινγκ, 48΄ πεν. - 39΄ Στρεφέτσα)

Φιορεντίνα-Λάτσιο     0-4

(11΄ Βεσίνο, 25΄ Τζακάνι, 86΄ Λουίς Αλμπέρτο, 90΄+1 Ιμόμπιλε)