La Liga: Σημαντικό «διπλό» η Βαλένθια που ανεβαίνει!

La Liga: Απ’ τη δύσκολη έδρα της Παμπλόνα πέρασε η Βαλένθια επικρατώντας 2-1 της Οσασούνα σε ένα χορταστικό ματς.

Με τη Βαλένθια να παίρνει σπουδαίο «διπλό» άρχισε η 8η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος. Οι «νυχτερίδες» πήγαν στην Παμπλόνα για να κοντραριστούν με την Οσασούνα, η οποία μία εβδομάδα πριν ανάγκασε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε απώλεια.

Η ομάδα του Γκατούζο κατόρθωσε να φύγει νικήτρια με 2-1 σε ένα ματς χορταστικό. Ο Κλάιφερτ και ο Ντιακαμπί πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, ενώ στις καθυστερήσεις μείωσε η Οσασούνα με τον Μπράσανατς στο τελικό 1-2.

Το ματς ήταν γεμάτο σασπένς, καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Άβιλα στο 57’, ενώ 12 λεπτά μετά έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρσία. Ο Καβάνι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αστοχώντας κι αυτός σε πέναλτι!

Ο Ντιακαμπί αποβλήθηκε στο 90’, ενώ στις καθυστερήσεις το ίδιο συνέβη με τον Πένια για τους γηπεδούχους! Ματς με 3 γκολ, 2 χαμένα πέναλτι και 3 αποβολές.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Οσασούνα-Βαλένθια 1-2

(90+4’ Μπράσανατς - 8΄ Κλάιφερτ, 54΄ Ντιακαμπί)

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ