Ligue 1: Σε κακό φεγγάρι η Ναντ, «έφαγε» τεσσάρα στο Μονακό

Ligue 1: Καμία απειλή δεν αισθάνθηκε η Μονακό απ’ τη Ναντ, με την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League να χάνει με «κάτω τα χέρια» 4-1.

O Ολυμπιακός ήταν η τελευταία ομάδα που νίκησε η Ναντ. Από εκεί και μετά η ομάδα του Κομπουαρέ μετρά 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Όλα αυτά λίγες μέρες πριν πάει στη Γερμανία να αντιμετωπίσει την φορμαρισμένη Φράιμπουργκ για το Europa League. Όντας φυσικά στο ίδιο γκρουπ με τους Πρωταθλητές Ελλάδας.

Για την 9η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, η Ναντ φιλοξενήθηκε στην έδρα της Μονακό. Ματς που ουσιαστικά δεν κατόρθωσε ούτε καν να το διεκδικήσει για λίγα λεπτά. Ο Εμπολό στο 2’ έκανε το 1-0, για να έρθει στο 6’ ο Μπεν Γεντέρ να κάνει το 2-0. Οι Μονεγάσκοι είχαν «καθαρίσει» το ματς πριν το δεκάλεπτο.

Ο Μπεν Γεντέρ το πήρε προσωπικά για να φτάσει στο χατ τρικ από εκεί και πέρα. Στο 28’ έκανε το 3-0 και τελικά στο 60’ πέτυχε το στόχο του διαμορφώνοντας το 4-0. Η Ναντ απλά μείωσε με αυτογκόλ του Ενρίκε στο 79’.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έμεινε στους 7 βαθμούς και δεν πηγαίνει καθόλου καλά στο Πρωτάθλημα μέχρι τώρα. Στους 17 ανέβηκε η Μονακό.

Η ενδεκάδα της Ναντ: Λαφόντ, Καστεγέτο (30΄ Κορσιά), Τζιρότο, Παλουά, Απια, Σισοκό (66΄ Ντουσέ), Τσιριβέγια, Μερλέν, Σιμόν (65΄ Μοχάμεντ), Γκανάγκο (66΄ Μπλα), Γκεσάντ (78΄ Μπαμπά).