La Liga: Την έκπληξη η Χετάφε, «διπλό» στην Οσασούνα

La Liga: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Χετάφε που επιβλήθηκε στην Παμπλόνα της εξαιρετικής Οσασούνα με 2-0.

Η 6η αγωνιστική της Primera Division έκρυβε έκπληξη. Η φορμαρισμένη Οσασούνα υποδέχτηκε στην Παμπλόνα την Χετάφε. Οι γηπεδούχοι είχαν μέχρι τώρα μία ήττα στην έδρα της Μπέτις και από εκεί και πέρα μόνο νίκες. Όμως η ομάδα του Κίκε Σάντσρθ Φλόρες, πήρε σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας με 2-0.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Χετάφε στο Πρωτάθλημα μέχρι τώρα. Το έργο της έγινε ευκολότερο πάντως, καθώς η Οσασούνα έπαιζε με 10 παίκτες απ’ το 43’ λόγω αποβολής του Άβιλα. Νωρίτερα (30’) ο Ιγκλέσιας ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο γκολ της Χετάφε ήρθε στο 76ο λεπτό με τον Αλβάρες Σόσα να κάνει το 0-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λούκας Μίγια αφήνοντας και την ομάδα του Φλόρες με 10, αλλά για μερικά λεπτά καθυστερήσεων.

Σπουδαία νίκη για τους φιλοξενούμενους που ανέβηκαν στους 7 βαθμούς. Η Οσασούνα έμεινε στους 12 μετά τη δεύτερη απώλειά της στη σεζόν.