Bundesliga: Τριάρα της Γκλάντμπαχ στην Λειψία με υπογραφή Χόφμαν (video)
Twitter/Gladbach

Με δύο γκολ του 30χρονου Γερμανού μέσου, Γιόνας Χόφμαν, στο πρώτο ημίχρονο η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 3-0 της Λειψίας, στο τελευταίο σημερινό ματς της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Με ανεβασμένη τη ψυχολογία μετά το 0-0 της περασμένης Κυριακής στην έδρα της Φράιμπουργκ η Μπορούσια ήταν εξαιρετική στο πρώτο 45λεπτο και στο 35΄ είχε ήδη βάλει τις βάσεις για το τρίτο εφετινό της «τρίποντο». Τα πάντα τελείωσαν στο 53΄ με το τρίτο γκολ των γηγπεδούχων από τον Αλγερινό αμυντικό, Ραμί Μπενσεμπαϊνί.

Από την άλλη η Λειψία δεν έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το 3-0 επί της Ντόρτμουντ κι έφυγε από το «Μπορούσια Παρκ» με την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Νωρίτερα, το «κυρίως μενού» της αγωνιστικής σημαδεύτηκε από το σοβαρό τραυματισμό του ηγέτη της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, στο 27ο λεπτό του ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ με την Σάλκε (υπάρχουν φόβοι για ρήξη αχιλλείου τένοντα) και από την τεράστια νίκη της Άουγκσμπουργκ επί της Μπάγερν Μονάχου (1-0), που έμεινε για 4ο σερι ματς χωρίς νίκη.

Παναθηναϊκός: Ξέσπασε κατά του Φατίχ Τερίμ και των παικτών ο κόσμος στη Λεωφόρο (vids)
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: «Τρελαμένος» ο Αλμέιδα στο φινάλε – Δεν μπορούσε να τον συγκρατήσει κανείς!
Super League: "Μάχη" ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού για τίτλο, "αυτοκτόνησε" και μένει εκτός ο Παναθηναϊκός
Παναθηναϊκός - Άρης 0-1: «Ταφόπλακα» στις ελπίδες τίτλου και αποδοκιμασίες στη Λεωφόρο