Ligue 1: Ήττα για τη Ναντ μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού

Η Λοριάν νίκησε 3-2 τη Ναντ.

Ασταμάτητη είναι στο ξεκίνημα της Ligue 1 η Λοριάν, η οποία πέτυχε την 5η της νίκη σε 7 ματς (έχει μία ισοπαλία και μία ήττα) απέναντι στη Ναντ (3-2), εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 7ο όμιλο του Europa League.

Παρότι η ομάδα του Λε Μπρι βρέθηκε πίσω στο σκορ «απάντησε» με τρία γκολ (δύο στο β΄ μέρος) απέναντι στα «καναρίνια»μ, που έμειναν χωρίς «τρίποντο» σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι (2 ήττες, μία ισοπαλία).

Η Νις αντέδρασε μετά την εντός έδρας ήττα από τη Μονακό (0-1) και με το ίδιο σκορ (1-0) πέρασε από την έδρα της Αζαξιό, η οποία με 6 ήττες και μία ισοπαλία μετά από 7 ματς παραμένει ουραγός της βαθμολογίας.

Με ανατροπή η Ανζέ «έσπασε το ρόδι» στο πρωτάθλημα (2-1 τη Μονπελιέ), ενώ η Τουλούζ πήρε πολύτιμο «τρίποντο» επί της Ρεμς με 1-0, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 61ο λεπτό, μετά την αποβολή του Φλιπ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στη Ligue 1:

Λοριάν-Ναντ              3-2

(19΄ Ουατάρα, 60΄ Κατλέν, 74΄ Κονέ - 13΄ Γκανάγκο, 85΄ Σιμόν)

Ανζέ-Μονπελιέ            2-1

(9΄ Ουνού, 69΄πεν. Μπουφάλ - 7΄ Νορντέν)

Αζαξιό               1

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα