Bundesliga: Η Χέρτα άλωσε την έδρα της Άουγκσμπουργκ
twitter/@HerthaBSC

Η Χέρτα ξεπέρασε το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ.

Την εξαιρετική παράδοση που έχει απέναντι στην Άουγκσμπουργκ διατήρησε η Χέρτα, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της αντιπάλου της με 2-0 και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Bundesliga μετά από 4 αγωνιστικές και 9η συνολικά σε 16 ματς που έχουν δώσει μεταξύ τους (9-6-1).

Το γκολ που άνοιξε το δρόμο για το «διπλό» των Βερολινέζων άνοιξε λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Βέλγος, Ντόντι Λουκεμπάκιο, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκο Ρίχτερ (είχε περάσει αλλαγή στο 69΄) «σφράγισε» το «τρίποντο».

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Ντόρτμουντ-Χοφενχάιμ 1-0

(16΄ Ρόις)

Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 2-3

(16΄ Ντεμιρμπάι, 65΄ Σικ - 48΄ Γκίντερ, 51΄ Γκρέγκοριτς, 72΄ Ντοάν)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερν 1-1

(12΄ Μπέκερ - 15΄ Κίμιχ)

Βόλφσμπουργκ-Κολωνία 2-4

(2΄,79΄ Νμέτσα - 22΄ Λιούμπιτσιτς, 31' αυτ. Πάουλο Οτάβιο, 45΄+2 πεν. Κάιντς, 84΄ Ανταμιάν)

Μπόχουμ-Βέρντερ Βρέμης 0-2

(86΄,90΄+2 πεν. Φούλκρουγκ)

Στουτγκάρδη-Σάλκε 1-1

(19΄ Φούχριχ - 21΄ Τερόντε)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Λειψία 4-0

(16΄ Καμαντά, 22΄ Ρόντε, 67΄ Τούτα, 84΄πεν, Μπόρε)

Μπόχουμ 0

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι