Bundesliga: Μοιράστηκαν βαθμούς Σάλκε και Γκλάντμπαχ (video)
Twitter/Schalke

Ισόπαλη 2-2 έληξε η αναμέτρηση της Σάλκε με την Γκλάντμπαχ για την 2η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζάλασαρ στο 29΄ αλλά τα «πουλάρια» με τέρματα των Χόφμαν (72΄) και Τιράμ (78΄) πήραν το προβάδισμα. Τελικά τη λύση έδωσε για τους γηπεδούχους ο Μπάτλερ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Λειψία δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Κολωνίας στην επιστροφή του Τίμο Βέρνερ (2-2). Ο Γερμανός επιθετικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36΄ χωρίς ωστόσο να είναι αρκετό για την ομάδα του, που για δεύτερη αγωνιστική έχασε βαθμούς.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό γερμανικό πρωτάθλημα σημείωσε η Χοφενχάιμ, που αν και βρέθηκε να χάνει από τη Μπόχουμ με 2-0 στο 13΄, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το «τρίποντο» με 3-2.

Σε ό,τι αφορά τη Στουτγκάρδη του Κώστα Μαυροπάνου, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βέρντερ στη Βρέμη, με τον Έλληνα αμυντικό να αγωνίζεται σε ολόκληρο τον αγώνα. Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Άουγκσμπουργκ επί της Λεβερκούζεν με 2-1, ενώ ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Χέρτα και Αϊντραχτ στο Βερολίνο.