Nations League: Αγκαλιά με την άνοδο η Εθνική Καζακστάν, υποψήφια αντίπαλος της Ελλάδας στα μπαράζ

Το Καζακστάν είναι κοντά στην πρωτιά του ομίλου και την άνοδο στο Nations League.

Σημαντικότατο βήμα για την πρωτιά του 3ου ομίλου της League C και της ανόδου στη μεγαλύτερη κατηγορία έκανε σήμερα το Καζακστάν στην έδρα του, όπου επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο στη διοργάνωση (3-1-0) με τα γκολ των Βορογκόφσκι και Αστάνοφ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ξεκίνημα του δεύτερου με τον Μπέρο, αλλά δεν κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα.»

Τελείωσαν, μάλιστα, το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντούντα (88΄) με δύο κάρτες μέσα σε ένα λεπτό!

Σε περίπτωση που η Εθνική Καζακστάν εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο, θα είναι παράλληλα υποψήφια αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στα μπαράζ που θα γίνουν για ένα εισιτήριο για το Euro 2024, μαζί με τις άλλες δύο πρώτες των ομίλων Α και D (η Τουρκία εκτός απροόπτου και μία εκ των Γεωργίας και Σκοπίων), εφόσον βέβαια δεν προκριθεί κάποια εξ αυτών μέσω των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό