Nations League: Τρομακτικό Βέλγιο, εξάρα στην Πολωνία – «Διπλό» στις καθυστερήσεις οι Ολλανδοί
twitter / @EURO2024

Nations League: Μπαλάρα και έξι γκολ το Βέλγιο στην Πολωνία (6-1) – Πέρασε απ’ την Ουαλία η Ολλανδία (1-2) με συναρπαστικό φινάλε, νίκες για Ουκρανία και Σκωτία.

Ποιος είδε το Βέλγιο και δεν το φοβήθηκε! Αυτή είναι η είδηση της βραδιάς, καθώς οι «κόκκινοι διάβολοι» για το Nations League ήθελαν να επιστρέψουν μετά την τεσσάρα στην έδρα τους απ’ την Ολλανδία. Και το έκαναν με τον πλέον εμφατικό τρόπο! Με έξι γκολ στην Πολωνία που έκανε το λάθος να προηγηθεί.

Για τη League A και το 4ο γκρουπ, οι Βέλγοι φιλοξένησαν τους Πολωνούς. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκαναν το 0-1 στο 28’, αλλά η συνέχεια ήταν καταιγιστική. Ο Βίτσελ στο 42’ έκανε το 1-1. Ο Ντε Μπρόινε στο 59’ έδωσε προβάδισμα στους Βέλγους που… πάτησαν γκάζι. Δύο γκολ του Τροσάρντ (73’ και 80’) κι από ένα Ντεντόνκερ (83’) και Οπέντα (90+3’) διαμόρφωσαν το τελικό 6-1.

Για το ίδιο γκρουπ, η Ολλανδία έγινε το απόλυτο φαβορί καθώς νίκησε μετά το Βέλγιο και στην Ουαλία. Αυτή τη φορά με 2-1 και με απίστευτο φινάλε! Ο Κουπμάινερς στο 50’ έκανε το 0-1. Οι Ουαλοί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις (90+2’) με τον Νόρινγκτον Ντέιβις. Αλλά οι «οράνιε» δύο λεπτά μετά με τον Βέγκχορστ πήραν σπουδαία νίκη.

Στον 1ο όμιλο της League B, η Ουκρανία επικράτησε στην Ιρλανδία με 1-0. Το γκολ το πέτυχε ο Τσιγκάνκοφ στο 48’. Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Σκωτία επιβλήθηκε 2-0 στην έδρα της κόντρα στην Αρμενία, με γκολ των Ράλστον (28’) και ΜακΚένα (40’).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 και οι βαθμολογίες των ομίλων έχουν ως εξής: