Κύπρος Κ21-Ελλάδα Κ21 3-0: «Φάντασμα» η Εθνική Ελπίδων, διασύρθηκε στην Κύπρο (pics)

Ανώτερη η Κύπρος Κ21 νίκησε 3-0 το αντίστοιχο συγκρότημα της Ελλάδας.

Ο Γιώργος Σίμος κατέβασε την Εθνική Ελπίδων χωρίς επιθετικούς προσανατολισμούς στο ματς που θα έκρινε την πρόκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023, με αντίπαλο την Κύπρο στο Δασάκι Άχνας.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και νίκησαν άνετα μία ακίνδυνη και άχρωμη ελληνική ομάδα με 3-0. Η Ελλάδα πλέον δεν θα βρεθεί στην πρώτη θέση, όπου είναι η Πορτογαλία, ενώ ήθελε την ισοπαλία έστω για να είναι στα μπαράζ ως καλύτερη δεύτερη.

Η Κύπρος άνοιξε το σκορ στο 27’ με πέναλτι. Ο Βήχος ανέτρεψε τον Γαβριήλ και ο Κατσαντώνης ευστόχησε από την άσπρη βούλα και σημείωσε το 1-0.  Η Ελλάδα ήταν κάκιστη και δεν είχε τελική στο πρώτο ημίχρονο!

Η πρώτη φάση για την Ελλάδα ήταν στο 47’, όταν πλασέ του Σουρλή από καλή θέση έφυγε  λίγο άουτ. Στο 49’ η Κύπρος είχε ευκαιρία. Εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου, το δυνατό σουτ του Σιέλη, απέκρουσε δύσκολα ο Τζολάκης.

Στο 73’ η Κύπρος έφτασε στο 2-0. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, ο Θωμάς Νικολάου με ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τζολάκη για το 2-0.

Στο 82’ η Κύπρος πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Παρούτης κέρδισε πέναλτι από τον Τζολάκη και ο Ναούμ το εκτέλεσε εύστοχα για το 3-0!

Κύπρος (Γιαννάκης Οκκάς): Κίτος, Καραμανώλης, Σελίς, Πολυκάρπου (59' Μιχαήλ), Σεργίου, Οκκάς (69' Μάμας) , Φραντζής, Ναούμ, Γαβριήλ (69' Νικολάου), Γερολέμου(69' Κωστή), Κατσαντώνης (80' Παρούτης).

Ελλάδα (Γιώργος Σίμος): Τζολάκης, Λύρατζης, Διαμαντής, Αντζουλάς, Βήχος (76' Κίτσος), Ζαγαρίτης, Σουρλής, Κουτσουπιάς (64' Κοσίδης), Κανελλόπουλος (76' Κούτσιας), Μπότος (88' Κουρφαλίδης), Χριστόπουλος (64' Λώλης).