Nations League: Η Ουγγαρία νίκησε την Αγγλία έπειτα από 60 χρόνια!
twitter/MLSZ

Nations League: Η Ουγγαρία λύγισε την Αγγλία με 1-0!

Εξήντα χρόνια περίμενε η Ουγγαρία για να νικήσει την Αγγλία και το κατάφερε το βράδυ του Σαββάτου (4/06) στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης, στο εναρκτήριο ματς των δύο ομάδων για τον 3ο όμιλο της League A του Nations League.

Οι Μαγυάροι είχαν πανηγυρίσει νίκη επί των Άγγλων για τελευταία φορά το 1962, με τα «Τρία Λιοντάρια» να μετρούν από τότε 10-2-0 ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης. Αυτό διακόπηκε σήμερα με την ομάδα του Μάρκο Ρόσι να επικρατεί 1-0, χάρις στο τέρμα του Σομποσλάι στο 64ο λεπτό με πέναλτι.

Η Αγγλία γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά τους προκριματικούς του Μουντιάλ, όπου πήρε ανετα την πρόκριση με 8-2-0, με μία από τις δύο ισοπαλίες της εκείνη της 12ης Οκτωβρίου 2021 απέναντι στην Ουγγαρία (1-1) στο Γουέμπλεϊ.

Η Νόριτς μπορεί να υποβιβάστηκε στην Premier League, παρ΄ όλα αυτά οι δύο επιθετικοί της, Τεέμου Πούκι και Ντανέλ Σινάνι, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στα ματς των Εθνικών τους ομάδων, Φινλανδίας και Λουξεμβούργου επί των Βοσνίας (1-1) και Λιθουανίας (0-2) αντίστοιχα.

Το Λουξεμβούργο με τα δύο γκολ Σινάνι, πέρασε από το Βίλνιους με 2-0 επί της Λιθουανίας κι έκανε το καλύτερο δυνατό «ποδαρικό» στον 1ο όμιλο της League C, ενώ το γκολ του Πούκι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν αρκούσε για να βάλει την Φινλανδία με το... δεξί στη διοργάνωση, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πρέβλιακ χάρισε το βαθμό στους φιλοξενούμενους (1-1).

Νωρίτερα, με γκολ του μέσου της Κράσνονταρ, Έντουαρντ Σπερτσγιάν, η Αρμενία μπήκε με το... δεξί στον 1ο όμιλο της της League Β του 3ου Nations League, επικρατώντας με 1-0 στο Ερεβάν της Ιρλανδίας.

Ήταν η πρώτη νίκη των Αρμένιων απέναντι στο σημερινό τους αντίπαλο, μετά τις δύο ήττες που είχαν υποστεί τη σεζόν 2010/2011 στο πλαίσιο των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής:

1η αγωνιστική

League A

1ος όμιλος

Κροατία-Αυστρία                  0-3

(41΄ Αρναούτοβιτς, 54΄ Γκρέγκοριτς, 57΄ Σάμπιτζερ)

Πολωνία-Ουαλία                   2-1

(72΄ Καμίνσκι, 85΄ Σφιντέρσκι - 52΄ Γουίλιαμς)

Βέλγιο-Ολλανδία                  1-4

(90+3΄ Μπατσουαγί - 40΄ Μπερχβάιν, 51΄, 66΄ Ντεπάι, 62΄ Ντάμφρις)

League B

1ος όμιλος

Αρμενία-Ιρλανδία                 1-0

(74΄ Σπερτσγιάν)

Σκωτία-Ουκρανία                 21/9 (21:45)

2ος όμιλος

Ισραήλ-Ισλανδία                  2-2

(25΄ Αμπάντα, 84΄ Βάισμαν - 42΄ Χέλγκασον, 53΄ Α. Σίγκουρντσον)

Γεωργία-Γιβραλτάρ                4-0

(12΄ Κβαρατσκέλια, 33΄ Κασία, 87΄ Μικαουτάτζε, 88΄ Βάκο)

League D

1ος όμιλος

Λετονία-Ανδόρα                   3-0

(9΄, 81΄ Ουλντρίκις, 82΄ πέν. Ικάουνιεκς)

Λιχτενστάιν-Μολδαβία             0-2

(5΄ πέν. Νικολαέσκου, 90+4΄ Μπολοχάν)

2ος όμιλος

Εσθονία-Σαν Μαρίνο               2-0

(24΄ Κιρς, 32΄ Ταμ)

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα