Ντου οπαδών της Ντεν Χάαγκ και άνοδο η Εξέλσιορ στο ματς της χρονιάς με 8 γκολ και 18 πέναλτι! (vid)

Σοβαρά επεισόδια στην Ολλανδία. Οπαδοί της Ντεν Χάαγκ έκαναν «ντου» και επιτέθηκαν σε παίκτες και οπαδούς της Εξέλσιορ, η οποία κέρδισε την άνοδο στο θρίλερ της χρονιάς. Οκτώ γκολ και 18 πέναλτι!

Στο τελευταίο εφετινό παιχνίδι στην Ολλανδία, το δεύτερο παιχνίδι play off παραμονής/ανόδου στην Eredivisie, η Ντεν Χάαγκ και η Εξέλσιορ παρουσίασαν το απόλυτο θρίλερ. Το ματς της χρονιάς στο ολλανδικό ποδόσφαιρο, που βρήκε εντέλει νικητές τους φιλοξενούμενους με 8-7 στα πέναλτι, κι ενώ ο κανονικός αγώνας είχε ολοκληρωθεί στο 3-3 και η παράταση στο 4-4!

Με τη λήξη, όμως, σημειώθηκαν σοβαρά επεισόδια. Οπαδοί της Ντεν Χάαγκ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, κυνήγησαν τους παίκτες της Εξέλσιορ και στη συνέχεια επιτέθηκαν και στους φιλοξενούμενους οπαδούς. Βραδιά αγωνίας, αλλά και τρόμου στη Χάγη.

Η Εξέλσιορ έκανε μία συγκλονιστική, μία ανεπανάληπτη ανατροπή «επιστρέφοντας» από το 0-3. Με τον πρώτο αγώνα στην έδρα της Εξέλσιορ να έχει μείνει στο 1-1, η Ντεν Χάαγκ ήθελε τη νίκη για να επιστρέψει μετά από χρόνια στην Eredivisie.

Στο ξεκίνημα του αγώνα στο "Cars Jeans Stadion", όλα πήγαιναν... ιδανικά για την Ντεν Χάαγκ. Στο 30' ο γκολκίπερ της Ούγκο Βέντχες απέκρουσε το πέναλτι του Ντάλινγκα, ενώ ένα δεκάλεπτο αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Φερχέιντ (35') και Πιρές (40').

Στο 47’ ο Στέιν (που είχε σημειώσει το γκολ της Ντεν Χάαγκ και στον πρώτο αγώνα), ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 κι όλα έδειχναν πια να έχουν πάρει το... δρόμο τους. Τα πάντα όμως, ανατράπηκαν προς το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η Ντεν Χάαγκ έμεινε με δέκα παίκτες στο 69' μετά την αποβολή του Ασάντε με δεύτερη κίτρινη κι όλο το παιχνίδι ήρθε... τούμπα. Η Εξέλσιορ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και μέσα σε 15 λεπτά μετέτρεψε το σε βάρος της 0-3 σε 3-3, χάρις στα γκολ των Αζαρκάν (79'), Νιεμάγερ (83') και Ντάλινγκα (90+3') στέλνοντας το ματς στην παράταση (δεν μετρούν τα εκτός έδρας γκολ).

Ενα λεπτό δε, πριν το γκολ της ισοφάρισης έμεινε με δέκα παίκτες και η Εξέλσιορ, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Τσακόν. Στην παράταση η Ντεν Χάαγκ ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Κομλιένοβιτς, ο οποίος έκανε το 4-3 στο 97', όμως η Εξέλσιορ ισοφάρισε ξανά στο 4-4 με τον Ελ Γιαακούμπι στο 107’.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι όμως κι εκεί το παιχνίδι έμοιαζε... ατελείωτο, καθώς χρειάστηκαν συνολικά 18 εκτελέσεις μέχρι να προκύψει ο τελικός νικητής. Η Εξέλσιορ έχασε μόνο ένα πέναλτι (Εγιονγκό), τη στιγμή που η Ντεν Χάαγκ μέτρησε δύο άστοχες εκτελέσεις (Κλας και Αμοφά), χάνοντας εντέλει το εισιτήριο για την Eredivisie που κατέληξε στα χέρια της Εξέλσιορ!

Δείτε βίντεο από τα επεισόδια και γκολ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!