Κυπελλούχος Τουρκίας ο Γούτας με την Σίβασπορ - Πήρε τον «εμφύλιο» κόντρα στον Κολοβέτσιο
Twitter/Sivasspor

Ένα γκολ του Κονατέ στο 113΄έδωσε το Κύπελλο Τουρκίας στην Σίβασπορ που επικράτησε στην παράταση 3-2 (1-1 κ.α.) της Καϊσερίσπορ - Πήρε τον «εμφύλιο» κόντρα στον Κολοβέτσιο (έμεινε στον πάγκο) ο Δημήτρης Γούτας (πέρασε στο ματς στο 117΄)

Ιστορική βραδιά για την Σίβασπορ του Δημήτρη Γούτα, η οποία κατέκτησε το Κύπελλο Τουρκίας επικρατώντας 3-2 στην παράταση (1-1 κ.α.) της Καϊσερίσπορ του Δημήτρη Κολοβέτσιου.

Ο Γούτας πέρασε στο ματς στο 117΄για να ενισχύσει την άμυνα της ομάδας του στην προσπάθεια που έκανε για να κατακτήσει το τρόπαιο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κολοβέτσιος είδε όλο το ματς από τον πάγκο.

Η «Καϊσερί» άνοιξε το σκορ στο 33’ με τον Τσιβελέκ, όμως στο 60’ ο Απινταγκογιέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την Σίβασπορ.

Στην ημίωρη παράταση η ομάδα του Γούτα προηγήθηκε στο 95’ με τον Γκραντέλ, για να ισοφαρίσει η Καϊσερίσπορ σε 2-2 με τον Παρλάκ στο 107’. Κι ενώ όλα έδειχναν τη... ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, ο Κονατέ στο 113’ με εξαιρετική κίνηση έκανε το 3-2 και χάρισε το πρώτο τρόπαιο στην Ιστορία της Σίβασπορ.

Στο 117’ μπήκε ως αλλαγή ο Γούτας στη θέση του Γκραντέλ, προκειμένου να παίξει η ομάδα του με τρία στόπερ και να κρατήσει ως το τέλος το προβάδισμά της. Όπως κι έγινε εντέλει.

Δείτε τα γκολ:

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ