La Liga: «Διπλό» Βιγιαρεάλ στο «Καμπ Νου», νίκες για Ατλέτικο και Σεβίλλη

La Liga: Αδιάφοροι βαθμολογικά αγώνες Ευρωπαίων στην Ισπανία, με την Βιγιαρεάλ να επικρατεί 2-0 στην έδρα της Μπαρτσελόνα – Νίκη για Ατλέτικο Μαδρίτης στο «σπίτι» της Σοσιεδάδ με 2-0, ένα γκολ λιγότερο έβαλε η Σεβίλλη στην Μπιλμπάο (1-0).

Με ήττα αποχαιρετά τη φετινή Primera Division η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» σε ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, φιλοξένησαν τη Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε 2-0 στο «Καμπ Νου» κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αγωνιστική περίοδο.

Ο Πεντράθα στο 41’ άνοιξε το σκορ για το «κίτρινο υποβρύχιο», με τον Μόι Γκόμεζ να κάνει το 0-2 στο 65’. Έτσι οι Καταλανοί τερμάτισαν δεύτεροι με 73 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ πάει στο Conference League όπως ήταν γνωστό, με 59 στην 7η θέση.

Με 2-1 έφυγε νικήτρια η Ατλέτικο Μαδρίτης απ’ την έδρα της Σοσιεδάδ. Ντε Πολ στο 51’ και Κορέα στο 69’ σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, με τον Γουρίδι να μειώνει στο 2ο των καθυστερήσεων. Οι «ροχιμπλάνκος» ολοκλήρωσαν με 71 βαθμούς και όντας 3οι, ενώ η Σοσιεδάδ στους 62 και την 6η θέση.

Τέλος, η Σεβίλλη με γκολ του Ράφα Μιρ στο 68’ επικράτησε 1-0 της Μπιλμπάο. Η ομάδα της Ανδαλουσίας τερμάτισε 4η με 70 βαθμούς, ενώ οι Βάσκοι έμειναν εκτός Ευρώπης με 55 βαθμούς και 8η θέση.