La Liga: «Αφεντικό» για Ευρώπη η Σοσιεδάδ, «μάχη» για σωτηρία η Κάντιθ

La Liga: Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε 3-0 της Κάντιθ και διατηρεί το πλεονέκτημά της για ευρωπαϊκή έξοδο – «Μάχη» για τη σωτηρία θα δώσει η ομάδα της Ανδαλουσίας.

Το Ρεάλ Σοσιεδάδ-Κάντιθ για την 36η αγωνιστική της Primera Division, βρήκε δύο ομάδες να «καίγονται» για βαθμούς. Έστω με διαφορετικά κίνητρα, η επιθυμία για αποτέλεσμα ήταν κοινή. Οι Βάσκοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν επικρατώντας 3-0.

Η Σοσιεδάδ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Σόρλοθ να κάνει το 1-0. Η Κάντιθ σκόραρε με τον Ιντρίσι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 53’ με τον Γιανουζάι να το μετατρέπει σε γκολ για το 2-0. Τελειώνοντας ουσιαστικά το όποιο άγχος. Μέχρι να έρθει και δεύτερο πέναλτι στις καθυστερήσεις και τον Πορτού αυτή τη φορά να κάνει το 3-0 στο 8ο του έξτρα χρόνου.

Η επικράτηση αυτή στέλνει την Σοσιεδάδ στους 59, διατηρώντας την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη και όντας στο -2 απ’ την 4η Μπέτις. Η Κάντιθ απ’ την άλλη, έμεινε στους 35 κι απέχει 2 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"
Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης