Serie A: Ανατροπή τίτλου απ’ τη Μίλαν! (Videos)

Serie A: Βρέθηκε να χάνει στο «Μπεντεγκόντι» η Μίλαν, αλλά με ψυχραιμία επέστρεψε και επικράτησε 3-1 απέχοντας δύο ματς απ’ τον τίτλο – Μεγάλοι πρωταγωνιστές Τονάλι και Ράφαελ Λεάο.

Δύο βήματα απέμειναν στη Μίλαν για να στεφθεί Πρωταθλήτρια Ιταλίας! Οι «ροσονέρι» είχαν δύσκολη έξοδο για την 36η αγωνιστική, πηγαίνοντας στη Βερόνα για να φιλοξενηθούν απ’ την Ελλάς. Με ανατροπή οι Μιλανέζοι επικράτησαν 3-1.

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ είδε τη Μίλαν να είναι σαφώς πιο πιεστική. Όμως σε μια αντεπίθεση κατόρθωσε να κάνει τη ζημιά. Στο 38ο λεπτό οι «Έλληνες» αναπτύχθηκαν εξαιρετικά και ο Φαραόνι με κεφαλιά έκανε το 1-0. Βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους.

Η Μίλαν άμεσα προσπάθησε να «απαντήσει». Και κατάφερε να πάει πιο ήρεμη στα αποδυτήρια καθώς ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Στο 2ο λεπτό για την ακρίβεια, μια υπέροχη ενέργεια του Λεάο και ο Τονάλι από κοντά έκανε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη Μίλαν να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Στο 50ο λεπτό του ματς. Η Βερόνα κέρδισε κόρνερ, στην κόντρα οι «ροσονέρι» είχαν τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Λεάο γύρισε εξαιρετικά και ο Τονάλι άνετα έκανε το 1-2.

Οι «ροσονέρι» διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους. Μέχρι να φτάσει το 86ο λεπτό, όταν και ο Φλορέντσι «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, σκοράροντας για το 1-3!

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Μίλαν έφυγε θριαμβεύτρια απ’ το «Μπεντεγκόντι». Φτάνοντας τους 80 βαθμούς, όντας στο +2 απ’ την Ίντερ. Απέχει πλέον δύο ματς απ’ την κατάκτηση του τίτλου. Η Ελλάς Βερόνα έμεινε στους 52.

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια