Ligue 1: Με το 1,5 πόδι στη Ligue 2 η Μπορντό – «Παλεύει» για Ευρώπη η Λανς

Ligue 1: Ήττα απ’ την Ανζέ για την Μπορντό (4-1) που περιμένει το μαθηματικό υποβιβασμό της – Νίκη ελπίδας για Ευρώπη από τη Λανς (2-1 τη Ρεμς).

Η Ανζέ που δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο, ξέσπασε πάνω στην σχεδόν καταδικασμένη Μπορντό. Το τελικό 4-1 τα λέει όλα. Ο Τσο έκανε το 1-0 στο 5’, για να έρθει ο Μεντί να κάνει το 2-0 στο 36’. Ο Μάρα στο 60’ μείωσε σε 2-1, με τον Μπαοκέν να κάνει το 3-1 δύο λεπτά μετά. Το τελικό 4-1 ήρθε απ’ τον Λαγκέ στο 90’.

Η Ανζέ έφτασε τους 38 βαθμούς με τη νίκη της, ενώ η Μπορντό παρέμεινε ουραγός με 27. Σε περίπτωση που η Σεντ Ετιέν νικήσει την Τετάρτη τη Νις, τότε οι Γιρονδίνοι υποβιβάζονται και μαθηματικά.

Νίκη οριστικοποίηση της σωτηρίας για την Κλερμόν που επιβλήθηκε 2-1 της αδιάφορης Μονπελιέ. Ο Ρασχανί στο 4’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Σοτάρντ να ισοφαρίζει στο 32’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπαγιό με πέναλτι στο 69’. Η Κλερμόν έφτασε τους 36 βαθμούς, ενώ η Μονπελιέ έμεινε στους 43.

Διπλό που τη διατηρεί σε ευρωπαϊκή τροχιά, πήρε η Λανς. Η ομάδα του βορρά φιλοξενήθηκε απ’ τη Ρεμς που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο. Παρ’ όλα αυτά προηγήθηκε με τον Ζένελι στο 28’. Ο Σοτόκα στο 55’ έκανε το 1-1, με τον Φοφανά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να δίνει νίκη στη Λανς.

Η οποία με την επικράτηση αυτή έφτασε τους 58 βαθμούς και είναι μόλις στο -2 απ’ τις θέσεις της Ευρώπης. Η Ρεμς έμεινε στους 43.