Ligue 1: Η «καταδικασμένη» Μετς, στερεί την Ευρώπη απ’ τη Λιόν

Ligue 1: Ήττα-σοκ για τη Λιόν στην έδρα της Μετς που είναι με το 1,5 πόδι στην πιο κάτω κατηγορία – Μένει εκτός Ευρώπης η Ολιμπίκ που ελπίζει σε θαύμα.

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του Πρωταθλήματος Γαλλίας, οι ελπίδες της Λιόν για Conference League πάνε περίπατο. Η Ολιμπίκ για την 36η αγωνιστική φιλοξενήθηκε απ’ τη Μετς, η οποία ουσιαστικά σκέφτεται ήδη τη συμμετοχή της στην χαμηλότερη κατηγορία.

Κι όμως, οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-2, στερώντας σχεδόν κάθε δικαίωμα ελπίδας στη Λιόν. Η οποία είχε καλή πορεία στο φετινό Europa League, όμως η νέα σεζόν θα τη βρει εκτός Ευρώπης.

Ο Παζό στο 26’ έκανε το 1-0, για να έρθει το 2-0 απ’ τον Ζε στο 40’. Τρία λεπτά μετά ο Ντεμπελέ μείωσε σε 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο Τιάγκο Μέντες αποβλήθηκε στο 68’ αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο. Παρ’ όλα αυτά, η Λιόν ισοφάρισε με τον Ντεμπελέ στο 84’. Αλλά η προσπάθειά της για νίκη «σκάλωσε» πάνω στον Μπουλάγια, ο οποίος στο 90’ έκανε το 3-2 για τη Μετς.

Έτσι, η Λιόν έμεινε στους 55 βαθμούς και είναι στο -5 απ’ τις ευρωπαϊκές θέσεις δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Η Μετς είναι προτελευταία με 28.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!