Serie A: Τεράστια ανατροπή ελπίδας για Τζένοα κόντρα στη Γιουβέντους! (Videos)

Serie A: Έχανε μέχρι το 86’ η Τζένοα που ουσιαστικά υποβιβαζόταν με αυτό το αποτέλεσμα και στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε σπουδαία ανατροπή (2-1) ελπίζοντας στο θαύμα της παραμονής.

Η Γιουβέντους πήγε στην έδρα της Τζένοα έχοντας εξασφαλίσει το Champions League. Η «γηραιά κυρία» με μοναδικό κίνητρο να «πιάσει» την 3η θέση και τη Νάπολι. Τη στιγμή που η ομάδα της Γένοβας ήθελε μόνο νίκη για την 36η αγωνιστική, μπας και έχει ελπίδες παραμονής.

Μέχρι το 86ο λεπτό, οι Γενοβέζοι ήταν ουσιαστικά υποβιβασμένοι. Όμως με μια παλικαρίσια ανατροπή στα τελευταία λεπτά, κατόρθωσαν να επικρατήσουν 2-1 και να έχουν πλέον ελπίδες παραμονής.

Το σκορ άνοιξε στο 48’. Ο Ντιμπάλα με σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην Γιουβέντους.

Η Τζένοα με την πλάτη όχι απλά στον τοίχο αλλά στην πιο κάτω κατηγορία, δεν τα παράτησε. Στο 87’ ήρθε η ισοφάριση από τον Γκούντμουνσον. Οι γηπεδούχοι αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους και συνέχισαν να κυνηγούν τη νίκη.

Στις καθυστερήσεις η Τζένοα κέρδισε πέναλτι! Ο Κρισίτο που είχε χάσει το κρίσιμο πέναλτι σε ανάλογο χρονικό σημείο κόντρα στη Σαμπντόρια, πήρε την ευθύνη. Αυτή τη φορά τα κατάφερε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η Γιουβέντους έμεινε στους 69 βαθμούς, ενώ η Τζένοα ανέβηκε στους 28 όσους έχει και η Κάλιαρι, όντας στο -1 απ’ τη Σαλερνιτάνα και τη σωτηρία. Τη στιγμή που σε αυτή την αγωνιστική αναμετρώνται Σαλερνιτάνα-Κάλιαρι.