Serie A: Απίστευτη Σαλερνιτάνα, νίκησε Βενέτσια, πρώτη φορά εκτός ζώνης υποβιβασμού (Video)

Serie A: Πήρε το εξ αναβολής μας με τη Βενέτσια η Σαλερνιτάνα (2-1) και βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος!

Το come back του αιώνα είναι έτοιμη να κάνει η Σαλερνιτάνα στο Καμπιονάτο. Η ομάδα που έμοιαζε καταδικασμένη εδώ και καιρό, όχι απλά επέστρεψε δυναμικά, αλλά αυτή τη στιγμή είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού. Θέση που είχε να βρεθεί απ’ τις 28 Αυγούστου 2021! Ακριβώς 250 μέρες πριν.

Αυτό συνέβη μετά την επικράτησή της με 2-1 κόντρα στη Βενέτσια. Για την εξ αναβολής αναμέτρηση των δύο ομάδων που παλεύουν για τον ίδιο στόχο. Με τη διαφορά πως η Σαλερνιτάνα πλέον έχουν τις ελπίδες με το μέρος της, ενώ η ομάδα της Βενετίας είναι με το 1,5 πόδι στην πιο κάτω κατηγορία.

Στο 3ο λεπτό έγινε χέρι στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Στο 7’ ο Μπονατσόλι ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 1-0.

Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 58’. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ανρί από κοντά έκανε το 1-1. Εννιά λεπτά μετά όμως, ο Βέρντι με εκπληκτικό αριστερό σουτ μέσα απ’ την περιοχή, έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον 29 βαθμούς και βρίσκονται στο +1 απ’ τις θέσεις του υποβιβασμού τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Βάζοντας για τα καλά στο πρόβλημα την Κάλιαρι που έχει 28. Η Βενέτσια με 22, ουσιαστικά περιμένει τον τυπικό υποβιβασμό της.

Βόλος: Στηρίζει Γκαγκάτση για ΕΠΟ - «Μακριά από Μάνταλους και νταλαβεριτζήδες»