Serie A: «Σφαλιάρα» με τεσσάρα της Ουντινέζε στην Φιορεντίνα

Τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας και ν΄ αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την έξοδο στην Ευρώπη έναντι των Ρόμα και Λάτσιο «κλώτσησε» σήμερα (27/04) η Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ής ημέρας της Serie A, η «αδιάφορη» βαθμολογικά, Ουντινέζε, συνέτριψε με 4-0 τους «βιόλα», οι οποίοι μετά την ήττα αυτή παρέμειναν στην 7η θέση κι εκτός των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων» της επόμενης περιόδου.

Η Φιορεντίνα, μάλιστα, κινδυνεύει να βρεθεί ακόμη και 8η, σε περίπτωση νίκης της Αταλάντα επί της Τορίνο στην αναμέτρηση που ακολουθεί στο Μπέργκαμο. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν πλήρως τους «βιόλα» και στο 36ο λεπτό είχαν βάλει ήδη τις βάσεις για το «τρίποντο» με τα γκολ των Μάρι και Ντεουλοφέου, ενώ στις καθυστερήσεις οι Γουάλας και Ουντότζι «σφράγισαν» την εμφατική, εκτός έδρας νίκη των «μπιανκονέρι».

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά