Serie A: Νίκησε κι ελπίζει η Αταλάντα, προς υποβιβασμό η Βενέτσια (Videos)

Serie A: Επανήλθε στις νίκες η Αταλάντα που επικράτησε στην Βενετία της Βενέτσια με 3-1 – Πήρε το αδιάφορο ματς με τη Σπέτσια η Τορίνο, νικώντας 2-1.

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Αταλάντα επέστρεψε στις νίκες. Για την 34η αγωνιστική του Καμπιονάτο, η ομάδα του Μπέργκαμο φιλοξενήθηκε στη Βενετία. Κόντρα σε μια Βενέτσια που «καίγεται» για βαθμούς, στην προσπάθειά της να ανατρέψει την κατάσταση και να μείνει στη Serie A.

Το τελικό 3-1 για την ομάδα του Γκασπερίνι, ήρθε να δώσει ελπίδες στους φιλοξενούμενους στη «μάχη» για Ευρώπη που πλέον δίνουν.

Ο Πάσαλιτς στο 44’ άνοιξε το σκορ για την Αταλάντα, με το 0-1 να οδηγεί τις ομάδες στο ημίχρονο. Ο Ζαπάτα στο 47’ έκανε το 0-2, με τους φιλοξενούμενους να «τελειώνουν» το ματς στο τέλος του πρώτου και τις αρχές του δεύτερου μέρους.

Ο Μουριέλ στο 63’ διαμόρφωσε το 0-3, για να έρθει ο Κρνιγκόι να μειώσει στο 80’ για το τελικό 1-3. Η Αταλάντα με 33 αγώνες έφτασε τους 54 βαθμούς κι απέχει 2 από Φιορεντίνα και Λάτσιο. Η Βενέτσια έμεινε στους 22 μαζί με Τζένοα και Σαλερνιτάνα, έχοντας απόσταση 2 νικών απ’ τη σωτηρία.

ΤΟΡΙΝΟ-ΣΠΕΤΣΙΑ 2-1

Βαθμολογικά αδιάφορο ματς ήταν το Τορίνο-Σπέτσια. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-1, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου για το καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Ο Λούκιτς με πέναλτι στο 4’ και προσωπικό τέρμα στο 69’ έκανε το 2-0, για να μειώσει στο τελικό 2-1 ο Μανάι με πέναλτι στο 7ο των καθυστερήσεων. Η Τορίνο ανέβηκε στους 43 βαθμούς, ενώ η Σπέτσια έμεινε στους 33.