Bundesliga: Σκόρπισε την Μάιντς η Βόλφσμπουργκ (video)

Ευρεία νίκη, η οποία την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας στην Bundesliga, πανηγύρισε η Βόλφσμπουργκ.

Οι «λύκοι» συνέτριψαν εντός έδρας τη Μάιντς με 5-0, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 31ης αγωνιστικής, και βρίσκονται πλέον στο +11 από τις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού και στο +9 από τα μπαράζ παραμονής/υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ στο 24΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με πέναλτι, για το οποίο η Μάιντς έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τάουερ. Στη συνέχεια η Βόλφσμπουργκ πέτυχε άλλα τρία τέρματα πριν το ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.