Κύπελλο Ολλανδίας: Ανατροπή και «κούπα» για την PSV! (Videos+Photos)

Κύπελλο Ολλανδίας: Η Αϊντχόφεν κατέκτησε το 10ο τρόπαιο της ιστορίας της μετά το 2-1 στον μεγάλο τελικό κόντρα στον Άγιαξ ο οποίος βρέθηκε να προηγείται στο ματς – Έξαλλα πανηγύρια για την PSV.

Χρειάστηκε να περάσουν δέκα χρόνια για να πάει στο Αϊντχόφεν το 10ο Κύπελλο στην ιστορία της PSV. Στον τελικό που διεξήχθη στο «Ντε Κάιπ», για πρώτη φορά φέτος ήρθε η επικράτηση επί του Άγιαξ. Και ήταν ιδιαίτερα γλυκιά καθώς έκρινε το τρόπαιο.

Ο Γκράβενμπεχ στο 23ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στον «Αίαντα», που έδειχνε πως οδεύει ολοταχώς για την 4η νίκη του κόντρα στην PSV φέτος, σε ισάριθμα ματς. Όμως η Αϊντχόφεν ήταν αποφασισμένη και το έδειξε στις αρχές του δευτέρου μέρους.

Ο Γκουτιέρες έκανε το 1-1 στο 48’, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα του Σμιντ. Η οποία μόλις δύο λεπτά μετά, έκανε την ανατροπή. «Δράστης» ο Γκάκπο που έκανε το 2-1 για την Αϊντχόφεν, η οποία ήταν και επιβαρυμένη απ’ την υπερπροσπάθεια κόντρα στη Λέστερ για το Conference League.

Το τέλος του ματς έφερε ξέφρενα πανηγύρια για την PSV αλλά και κατήφεια στον Άγιαξ που έχασε τον συγκεκριμένο τίτλο. Το 10ο τρόπαιο της ιστορίας της πάει στην πόλη του Αϊντχόφεν με τον κόσμο να μην μπορεί να περιμένει καθώς ξεχύθηκε στους δρόμους με το που τελείωσε η αναμέτρηση.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!