Μπάγερν Μονάχου: Η γκάφα φέρνει τιμωρία - Κίνδυνος να χαθεί το παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ (video)

Σε μια μοναδική γκάφα προχώρησε η Μπάγερν Μονάχου, στο χτεσινό παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ εκτός έδρας.

Η Μπάγερν Μονάχου, νίκησε με 4-1 στο Φράιμπουργκ την ομώνυμη ομάδα και αύξησε σε εννέα βαθμούς την διαφορά της από την Ντόρτμουντ (σ.σ. συνετρίβη με το ίδιο σκορ εντός έδρας από την Λειψία), μόλις έξι αγωνιστικές πριν το τέλος της μπουντεσλίγκα.

Ομως οι Βαυαροί, κινδυνεύουν να χάσουν τους τρεις βαθμούς «στα χαρτιά», μετά από ένα περιστατικό που συνέβη προς το τέλος της αναμέτρησης με την Φράϊμπουργκ.

Όλα έγιναν στο 85ο λεπτό και τη στιγμή της αλλαγής των Ζάμπιτσερ-Ζίλε. Οι δύο παίκτες των Βαυαρών πέρασαν στο παιχνίδι, ωστόσο, μόνο ένας αποχώρησε από το γήπεδο και το ματς συνεχίστηκε με αριθμητική ανισορροπία, με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν να βρίσκεται κανονικά στο χορτάρι ενώ θα έπρεπε να είναι στον πάγκο.

Ο διαιτητής, Ντίνκερτ, πληροφορήθηκε από τους ανθρώπους των γηπεδούχων για το συμβάν που κράτησε συνολικά μόλις 17 δευτερόλεπα και διέκοψε το παιχνίδι για περίπου 6 λεπτά, μέχρι να καταλάβει τι είχε προηγηθεί και να δώσει συνέχεια, αυτή τη φορά σε κατάσταση 11vs11.

Ο κίνδυνος να χάσει το ματς στα χαρτιά η Μπάγερν είναι υπαρκτός. Όπως αναφέρει το άρθρο 17, παράγραφος 4 των κανονισμών της DFB

«Ήταν λίγο μπερδεμένο, εμφανίστηκε λάθος αριθμός για να αντικατασταθεί ο Κομάν. Αυτά είναι λάθη που συμβαίνουν, αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να επηρεάζει τον αγώνα», σχολίασε ο νεαρός προπονητής των Βαυαρών, μετά το τέλος της αναμέτρησης.