Φιλικά παιχνίδια: «Όργια» από Έρικσεν στην επιστροφή του στην Κοπεγχάγη (videos)

Λίγα 24ωρα μετά την επιστροφή του στην Εθνική ομάδα, ο Κρίστιαν Έρικσεν "ξόρκισε" και τον "εφιάλτη" του "Πάρκεν" της Κοπεγχάγης!

Στο γήπεδο όπου πριν από 290 ημέρες υπέστη ανακοπή καρδιάς στο εναρκτήριο ματς της Δανίας στο Euro 2020 με την Φινλανδία, ο διεθνής άσος ξεκίνησε βασικός μπροστά στο κοινό της πατρίδας του εναντίον της Σερβίας κι όπως ήταν λογικό γνώρισε την αποθέωση.

Φρόντισε, μάλιστα, ν΄ "αποζημιώσει" τους οπαδούς της σκανδιναβικής ομάδας με το τρίτο γκολ (57΄) στο νικηφόρο 3-0 επί των "πλάβι", αποχωρώντας στο 80ό λεπτό (μπήκε στην θέση του ο Μπίλινγκ) ανταποδίδοντας το χειροκρότημα.

Ο Μέλε στο 15΄ και ο Λίντστρομ στο 53΄ είχαν δώσει... αέρα δύο τερμάτων στους Δανούς, με τον Έρικσεν να βάζει το "κερασάκι στην τούρτα πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Ελβετία και Κόσοβο έμειναν στο 1-1 στη Ζυρίχη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 52΄ με τον Ράσιτσα και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Λοτόμπα στο 61΄.

Σε διεθνείς φιλικούς αγώνες που διεξήχθησαν την Τρίτη (29/03) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Λιβερία-Μπουρουντί 1-2
Τατζικιστάν-Κιργκιζστάν 1-0
Αζερμπαϊτζάν-Λετονία 0-1

Μπαγκλαντές-Μογγολία 0-0
Σιγκαπούρη-Φιλιππίνες 2-0
Σιέρρα Λεόνε-Κονγκό 2-1
Κροατία-Βουλγαρία 2-1
Ουζμπεκιστάν-Ουγκάντα 4-2