Εσθονία-Κύπρος 0-0: Ανοικτοί λογαριασμοί και η Εθνική θα μάθει αντίπαλο στη Λάρνακα (videos)

Ανοικτοί λογαριασμοί για Κύπρο και Εσθονία μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, με τον νικητή του συγκεκριμένου ζευγαριού να είναι ο αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στους ομίλους του Nations League

Με «λευκή» ισοπαλία (0-0) κόντρα στην Εσθονία «απέδρασε» από το Ταλίν η Κύπρος, την ώρα που το Καζακστάν έφευγε με «διπλό» από το Κισινάου, επικρατώντας της Μολδαβίας με 2-1 στα πρώτα παιχνίδια των play out του 2ου Nations League.

Τα συγκεκριμένα ματς αποτελούν ουσιαστικά την τελευταία «εκκρεμότητα» της διοργάνωσης που κατέκτησε τον περασμένο Οκτώβριο η Γαλλία, στο Final-4 των τεσσάρων νικητών της League A. Οι συγκεκριμένες τέσσερις ομάδες τερμάτισαν στις τελευταίες θέσεις των 4 ομίλων της League C και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν στη League D, απ’ την οποία έχουν ήδη προβιβαστεί για την επόμενη διοργάνωση τα Νησιά Φερόε και το Γιβραλτάρ ως νικητές των δύο ομίλων της League D στο 2o Nations League. Μάλιστα από το παιχνίδι της Κύπρου με την Εσθονία θα προκύψει ο αντίπαλος της Εθνικής ομάδας στον 2ο όμιλο της League C του UEFA Nations League (οι άλλες δυο ομάδες είναι η Β. Ιρλανδία και το Κόσοβο).

Στο Ταλίν η Εσθονία συνάντησε ισχυρή αντίσταση απ’ τη Κύπρο, με την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου να χάνει μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Οι Εσθονοί σκόραραν στο 85’ με τον Σάπινεν, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-0. Πλέον η παραμονή θα κριθεί την προσεχή Τρίτη (29/3, 19:00) στην «AEK Arena» της Λάρνακας.

Στο Κισινάου η Μολδαβία (με βασικό τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ του Ολυμπιακού, ο οποίος «κιτρινίστηκε» στο 63'), προηγήθηκε του Καζακστάν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με το γκολ του Νικολαέσκου. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, χάρις στο γκολ του Μαλίγ στο 64’ και το αυτογκόλ του Πόσμακ στο 79’, παίρνοντας «κεφάλι» στη μάχη για την παραμονή τους στη League C.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)