Ligue 1: Πλησιάζει τις ευρωπαϊκές θέσεις η Λανς

Ligue 1: Νίκη 3-1 της Λανς επί της Κλερμόν και η ομάδα του Γαλλικού βορρά είναι κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Πάση θυσία τη νίκη ήθελε η Λανς για την 29η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος. Η ομάδα του βορρά, φιλοξένησε την Κλερμόν και επικράτησε τελικά με 3-1. Μειώνοντας την απόστασή της απ’ τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο «Φελίξ Μπολάρ» οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με γαλάζια και κίτρινα, για να δείξουν με αυτό τον τρόπο τη στήριξή τους στην Ουκρανία. Χρώματα που τους έφεραν γούρι, μια και επιβλήθηκαν εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρασχανί μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Ντανσό ισοφάρισε στο 39’, για να έρθει ο Σοτοκα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να κάνει το 2-1, ανατρέποντας την κατάσταση.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χαϊνταρά στο 58’. Με το αποτέλεσμα αυτό η Λανς ανέβηκε στους 44 βαθμούς και είναι στο -3 απ’ τις θέσεις της Ευρώπης. Η Κλερμόν έμεινε στους 28 και είναι στο +1 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Diamond League: Το απόγευμα αγωνίζονται Τεντόγλου-Στεφανίδη
Γιώργος Λυγγερίδης: Παραδόθηκε ηγετικό μέλος της «Θύρας 7» στην Αστυνομία