La Liga: Με κεκτημένη ταχύτητα η Βαλένθια (Photos)

La Liga: Εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στο «Μεστάγια» και νίκη της Βαλένθια με 3-1 επί της Γρανάδα.

Λίγες μέρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey, η Βαλένθια φιλοξένησε την Γρανάδα. Η αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, βρήκε τις «νυχτερίδες» να έχουν κεκτημένη ταχύτητα και τελικά επικράτησαν 3-1 της ομάδας απ’ την Ανδαλουσία.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και ιδιαίτερες συγκινήσεις. Έτσι δεν μπορούσε κανείς να περιμένει το εξαιρετικό δεύτερο μέρος για τη Βαλένθια και συνολικά για τους ποδοσφαιρόφιλους.

Ο Γκέδες στο 48’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μόλις τρία λεπτά μετά, ο Γκόμες ήρθε να κάνει το 2-0 δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην Βαλένθια.

Η Γρανάδα μείωσε το σκορ στο 56’ με αυτογκόλ του Ντομενέκ, αλλά οι «νυχτερίδες» δεν αγχώθηκαν. Στο 62’ κέρδισαν πέναλτι κι ο Σολέρ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Μέσα σε 15 αγωνιστικά λεπτά μπήκαν τα τέσσερα γκολ που έκριναν τα πάντα.

Η Βαλένθια ανέβηκε στους 36 βαθμούς και απέχει σημαντικά απ’ τις θέσεις της Ευρώπης (8 βαθμούς). Η Γρανάδα έμεινε στους 25 και είναι στο +3 απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»