Copa Del Rey: Στον τελικό η Μπέτις με λυτρωτή Μπόρχα Ιγκλέσιας! (Videos+Photos)

Copa Del Rey: Ένα γκολ στις καθυστερήσεις έφερε το 1-1 στο Μπέτις-Βαγιεκάνο κι έστειλε τους γηπεδούχους στον τελικό μετά από

Το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» γέμισε αγωνία, άγχος, καρδιοχτύπι, αλλά στο τέλος πανηγύρισε για τη Ρεάλ Μπέτις! Η ομάδα της Σεβίλλης πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, μετά από ματς-θρίλερ κόντρα στην αξιόμαχη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι είχαν το υπέρ τους 2-1 απ’ το πρώτο ματς κι έπρεπε να μη χάσουν για να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού. Το εορταστικό κλίμα από νωρίς, επιβεβαιώθηκε μόλις στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Όταν και ήρθε η ισοφάριση στο τελικό 1-1 που στέλνει την Μπέτις στον τελικό της 22ας Απριλίου.

Το ματς ήταν νευρικό καθώς αυτό που κρινόταν ήταν σπουδαίο και για τις δύο ομάδες. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και το 0-0 παρέμενε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπεμπέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, σκορ που έστελνε το ζευγάρι στην παράταση! Και το έκανε με εκπληκτικό τρόπο, με φάουλ σουτ-φωτοβολίδα!

Η Μπέτις αμέσως πήρε τα ηνία του ματς και πίεσε για να σκοράρει. Δεν ήθελε να κριθεί η πρόκριση στην παράταση και ακόμη χειρότερα στη ρουλέτα των πέναλτι.

Ο Μπόρχα Ιγκλέσιας έγινε ο λυτρωτής της ομάδας απ’ την Ανδαλουσία. Στο 90+2’ ο Ισπανός επιθετικός που είχε περάσει στο ματς στο 86’, έγινε η «χρυσή» αλλαγή του Πελεγκρίνι. Ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» στα ουράνια!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Μπέτις μετά από 17 χρόνια, έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της. Κάτι που είχε πετύχει το 1977 και το 2005. Ο τελικός θα γίνει στις 22 Απριλίου στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης, οπότε στην πόλη της Μπέτις. Με αντίπαλο την Βαλένθια.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι