Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση «θρίλερ» στα πέναλτι το Αμβούργο (videos)

Τεράστια πρόκριση, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε το Αμβούργο στη διαδικασία των πέναλτι (3-2) επί της Καρλσρούη, ενώ η Λειψία με επίδειξη δύναμης διέλυσε με 4-0 εκτός έδρας το Ανόβερο.

Το Αμβούργο βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 52ο λεπτό (Χάισε στο 40΄ και Χόφμαν στο 52΄), αλλά κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με το δεύτερο γκολ του Ρόμπερτ Γκλάτσελ στο 91΄ (είχε μειώσει στο 53΄), ενώ στο 72΄ είχε χάσει πέναλτι με τον Κίτελ.

Στο επιπλέον μισάωρο δεν άλλαξε το σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, όπου οι φιλοξενούμενοι ενώ ξεκίνησαν με δύο εύστοχες εκτελέσεις και οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο πρώτο, στη συνέχεια η ομάδα του Αϊχνερ αστόχησε σε τρία συνεχόμενα πέναλτι, το συγκρότημα του γερμανικού βορρά ευστόχησε σε ισάριθμα, για να πάρει το «εισιτήριο» για την τετράδα με 3-2. Να σημειωθεί ότι από το 71ο λεπτό η Καρλσρούη αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Κόμπαλντ.

Το 5Χ5 στις τελευταίες αναμετρήσεις με το Ανόβερο έκανε η Λειψία, αυτή την φορά με «πάρτι» στην HDI Arena, όπου διέλυσε με 4-0 την ομάδα της δεύτερης κατηγορίας παίρνοντας με πανηγυρικό τρόπο το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Με δύο γκολ του Ενκουνκού στο 17΄ και 22΄ η Λειψία προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, 2-0, ενώ στο δεύτερο με τους Λάϊμερ (67΄) και Αντρέ Σίλβα (73΄) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των φιλοξενούμενων.