Κύπελλο Γερμανίας: Με ανατροπή στους «4» η Ουνιόν

Με ανατροπή κι ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό, η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε με 2-1 την Ζανκτ Πάουλι και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η ομάδα της δεύτερης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος (βρίσκεται στην 3η θέση και διεκδικεί την άνοδο στην Bundesliga) παρότι προηγήθηκε με τον Κίερεχ δεν κατάφερε να κάνει ένα ακόμη... θαύμα, μετά από εκείνο στην φάση των «16», όταν απέκλεισε την κάτοχο του τροπαίου, Ντόρτμουντ. Η πορεία της σταμάτησε στους προημιτελικούς, όπου προκρίθηκε για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1996/1997!

«Κλειδί» στην εξέλιξη του ματς έπαιξε το γκολ ισοφάρισης για τους Βερολινέζους στο 45΄ (Μπέκερ). Οι «πρωτευουσιάνοι» μπήκαν με διαφορετική ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Βόγκλσαμερ στο 75΄ έφτασαν σε σκορ πρόκρισης.