La Liga: Επιστροφή στις νίκες με τεσσάρα για την Μπέτις! (Photos)

La Liga: Παγιώνεται στην 3η θέση η Ρεάλ Μπέτις που επέστρεψε στις νίκες με εύκολο πέρασμα απ’ την έδρα της ουραγού Λεβάντε (4-2).

Η τελευταία και σχεδόν καταδικασμένη Λεβάντε, έμοιαζε εύκολος αντίπαλος για τη φετινή Ρεάλ Μπέτις. Κι έτσι αποδείχθηκε. Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι έκαναν το χρέος τους, επικρατώντας 4-2.

Ο Φεκίρ στο 14ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Ανδαλουσίας. Ο Γκονζάλες στο 29’ έκανε το 0-2, για να έρθει ο Γουίλιαμ Καρβάλιο στο 42’ να διαμορφώσει το 0-3. Ένα λεπτό αργότερα ο Γκόμεζ μείωσε για τη Λεβάντε, με το 1-3 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο 47’ οι γηπεδούχοι επανήλθαν στη διεκδίκηση του ματς μειώνοντας σε 2-3 και πάλι με τον Ντάνιελ Γκόμεζ. Αλλά η ομάδα της Σεβίλλης δεν αστειευόταν και στο 49’ ο Φεκίρ με δεύτερο προσωπικό τέρμα έκανε το 2-4.

Ο Σολδάδο αποβλήθηκε στο 74’ και η Λεβάντε ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες. Η Μπέτις με τη νίκη αυτή έφτασε τους 43 βαθμούς και είναι 3η, ενώ η Λεβάντε μοιάζει καταδικασμένη όσο νωρίς κι αν είναι. Βρίσκεται στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς, απέχοντας 8 απ’ τον προτελευταίο και 12 από τις θέσεις της σωτηρίας.