Serie A: «Διπλό» ανάσα για την Βενέτσια

Serie A: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Βενέτσια που επικράτησε 2-1 στο Τορίνο της «Γκρανάτα» και βρέθηκε εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Ο μεγάλος στόχος της Βενέτσια δεν είναι άλλος απ’ την παραμονή στη Serie A. Η ομάδα της Βενετίας για την 25η αγωνιστική φιλοξενήθηκε στην έδρα της Τορίνο. Με ανατροπή στο σκορ κατόρθωσε να πάρει σπουδαία νίκη και ταυτόχρονα βαθμολογική «ανάσα».

Η «Γκρανάτα» ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ και μάλιστα γρήγορα στο ματς. Ήταν μόλις το 5ο λεπτό όταν ο Μπρέκαλο έκανε το 1-0.

Η Βενέτσια αντέδρασε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Χαπς στο 38’ ήταν αυτός που ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, που πήραν ψυχολογία πηγαίνοντας με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήρθε η ανατροπή. Ο Κρνιγκόι στο πρώτο λεπτό του δεύτερου 45λεπτου έδωσε προβάδισμα στη Βενέτσια, η οποία δεν το έχασε ποτέ. Καθώς το γκολ του Μπελότι στο 90’ ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR.

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Οκερέκε κι έτσι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες.

Το 1-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα δίνοντας σπουδαία νίκη στους φιλοξενούμενους. Η Βενέτσια ανέβηκε στους 21 βαθμούς και είναι 17η, έχοντας και ματς λιγότερο. Η Τορίνο έμεινε στους 32 και τη 10η θέση.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ