Κύπελλο Ιταλίας: Ο Βλάχοβιτς έστειλε τη Γιουβέντους στα ημιτελικά! (Photos)

Κύπελλο Ιταλίας: Η Γιουβέντους τα βρήκε σκούρα απ’ τη Σασουόλο και τελικά μια προσπάθεια του Βλάχοβιτς που κόντραρε σε αντίπαλο λίγο πριν το τέλος του ματς, της έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά (2-1)!

Η Σασουόλο στο Πρωτάθλημα Ιταλίας είχε νικήσει στο Τορίνο τη Γιουβέντους. Η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου εμφανίστηκε θαρραλέα και στο ματς Κυπέλλου. Αλλά αυτή τη φορά οι «μπιανκονέρι» χαμογέλασαν στο τέλος. Έστω κι αν δυσκολεύτηκαν σημαντικά για το τελικό 2-1 που τους έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Αλέγκρι φάνηκε πως θα έχει εύκολο έργο. Κι αυτό γιατί στο 3ο μόλις λεπτό, κατόρθωσε να βρει το γκολ που της έδινε το προβάδισμα. Ο Ντιμπάλα ήταν ο σκόρερ για το 1-0.

Η Σασουόλο που είχε τον Γιώργο Κυριακόπουλο βασικό και να παίζει σε όλο το ματς, «απάντησε» στο 24’. Ο Τραορέ ήταν αυτός που έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους, αγχώνοντας ξανά τη «γηραιά κυρία». Το σκορ παρέμεινε και οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους έγινε πιεστική. Οι ευκαιρίες χάνονταν και το άγχος μεγάλωνε για τους «μπιανκονέρι». Που τελικά σώθηκαν στο 88ο λεπτό. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στον Τρεσόλντι και να ξεγελά τον τερματοφύλακα της Σασουόλο! Με αυτό τον τρόπο έδωσε το προβάδισμα και την πρόκριση τελικά στη Γιουβέντους.

Η «γηραιά κυρία» με τη νίκη της 2-1, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Φιορεντίνα. Στον άλλο ημιτελικό του Coppa Italia, η Μίλαν θα κοντραριστεί με την Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου.

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»