Κύπελλο Ιταλίας: Κάζο για Αταλάντα, παλικαρίσια πρόκριση της Φιορεντίνα! (Photos)

Κύπελλο Ιταλίας: Τεράστια πρόκριση για την Φιορεντίνα στην ματσάρα του Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα (3-2) – Δύο ανατροπές, δύο πέναλτι, αποβολή και πρόκριση με παίκτη λιγότερο για τους «βιόλα»! Πρόβλημα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού, τραυματίστηκε και ο Παλομίνο.

Μάγκικη πρόκριση της Φιορεντίνα στα ημιτελικά του Coppa Italia! Οι «βιόλα» πήραν τεράστια νίκη μέσα στο Μπέργκαμο και άφησαν εκτός θεσμού την Αταλάντα, μία εβδομάδα πριν πάει στο ίδιο γήπεδο ο Ολυμπιακός. Μάλιστα, μετά τους Ζαπάτα και Ίλισιτς που θα απουσιάσουν, αποχώρησε τραυματίας και ο Παλομίνο.

Το τελικό 3-2 ήρθε μετά από εκπληκτικό παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις. Η ομάδα του Ιταλιάνο κέρδισε πέναλτι μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Πιάτεκ δεν έκανε λάθος ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η Αταλάντα βρήκε «απάντηση» στο ημίωρο της αναμέτρησης. Ο Τζαπακόστα έφερε το ματς στα ίσα και το 1-1 έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Μπέργκαμο έκανε την ανατροπή στο 56’, με τον Μπογκά να σκοράρει για το 2-1. Ένα τέταρτο αργότερα (71’) η Φιορεντίνα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Ο Πιάτεκ αρχικά δεν τα κατάφερε, αλλά στη συνέχεια της φάσης έφερε και πάλι το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το 2-2.

Οι «βιόλα» έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 79’. Ο Μαρτίνες Κουάρτα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Κάπου εκεί η Αταλάντα έψαξε το γκολ με… λύσσα για να μην πάει το ματς στην παράταση.

Η Φιορεντίνα το εκμεταλλεύτηκε και με παίκτη λιγότερο κατάφερε να σοκάρει τους γηπεδούχους! Ο Μιλένκοβιτς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έριξε στο καναβάτσο την Αταλάντα δίνοντας τεράστια πρόκριση στους φιλοξενούμενους και φέρνοντας έντονο προβληματισμό στην ομάδα του Μπέργκαμο που έχασε έναν σημαντικό στόχο γι’ αυτή.

Πλέον, η Φιορεντίνα περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στα ημιτελικά, απ’ τη νικήτρια του αγώνα Γιουβέντους-Σασουόλο. Στον άλλο ημιτελικό έχουν ήδη κλείσει ραντεβού Μίλαν και Ίντερ.