Λάμπει ο Αλμπάνης και οδηγεί τον Απόλλωνα Λεμεσού στον τίτλο - Κάζο για Ομόνοια! (video+photos)

Κύπρος: Ο Χρήστος Αλμπάνης με δύο γκολ βοήθησε τον Απόλλωνα Λεμεσού να αποσπαστεί έξι βαθμούς από την δεύτερη θέση.

Με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αλμπάνη, ο οποίος είναι δανεικός από την ΑΕΚ, ο Απόλλων Λεμεσού σημείωσε μία ακόμα νίκη.

Εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό το 0-0 στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής, ΑΕΚ Λάρνακας-Αρης Λεμεσού, και με την ευρεία εκτός έδρας νίκη του επί της Δόξας Κατωκοπιάς (3-0) αποσπάστηκε κατά 6 βαθμούς από τους διώκτες του στη μάχη του τίτλου του κυπριακού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Χρήστος Αλμπάνης με 2 γκολ (57΄,61΄), ενώ από δική του ασίστ είχε ανοίξει το σκορ στο 12΄ ο Ιωάννης Πίττας.

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έκανε σήμερα (7/02) ο Εθνικός Άχνας. Ο ουραγός της βαθμολογίας, με μόλις 2 νίκες σε 19 ματς πριν την έναρξη της αναμέτρησης με την Ομόνοια, επικράτησε με 2-0 στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας, χάρις στα γκολ των Μίχαλ Ντούρις (52΄) και Καμίλ Βοϊτκόφσκι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.